29 Eylül 2011 Perşembe

Telefonla yapılan kapıdan satış

Kapıdan satış hükümleri telefonla yapılan satışlara da uygulanıyor mu? Bence kesinlikle uygulanmalı.

Şöyle ki, kapıdan satışlar, malum, kayıtsız şartsız geri döndürülebilir. Burada amaç, tüketicinin oldubittiye getirilmesinin önlenmesidir. (Geri döndürmenin elbet bir süresi var ama şimdi hatırlamıyorum ne kadar olduğunu. )

Özellikle bankalar ve Turkcell (diğer operatörleri bilmiyorum) her fırsatta bi'şey satma derdinde. Telefonla arayıp bi ton akıl çeliyorlar, sen de öyle bir hizmet almayı önceden aklından geçirmişsen ikna oluyorsun. Geçirmemişsen bile ikna oluyorsun, birden bire taarruz altında kalıyorsun çünkü. Sonra da "n'aptım ben ya" diye iptal ettirmek istiyorsun, olmuyor.

Eğer "ben bunu düşüneyim..." dersen de, utanmadan, "Hayır efendim biz bunu şu an halletmek durumundayız" filan diye iyice sıkıştırıyorlar.

Dün Turkcell'le yaşadığım diyalog: (Daha önce benzerlerini bankalarla da yaşamışlığım var.)

- Hanımefendi iyi günler, vınn aboneliğinizi iptal ettirmişsiniz, neden?
- Artık kullanmak istemiyorum. Hem artık mobil değilim, hem de başka bir şirketten hizmet almaya başladım. daha ucuz daha hızlı ve limitsiz.
- O zaman isterseniz vınn'ınızı kontörlüye çevirelim, istediğiniz zaman kullanın, kontör yüklemezseniz kendiliğinden kapanıyor zaten. (bi on dakika konuştuk bunu, burada yazmayacağım.)
- Tamam da ben bunu biraz düşünsem, çünkü pat diye aradınız birden, 30 lira vericem, ama belki kullanmicam... Çünkü her yerde TTNet wifi var artık...
- Hemen karar vermek zorundasınız. Çünkü ben ona göre ekranınıza not düşücem, sizin de bugün gidip bir iletişim merkezinden imza atmanız lazım.
- Tamam siz düşün bilgiyi yine de, ben bugün imza atmasam olmaz mı?
- Hayır olmaz, imza atmazsanız üyeliğiniz tekrar aktif hale gelir ve size 49 liralık aylık paket tanımlanmış olur.
- Öfff iyi tamam atarım imzayı.

Sonra bi sakinledim, "bu ne lan Bugs Bunny karşısındaki Elmer gibi oldum" deyip bir iletişim merkezi'ne gittim ve vınn'ımı tekrar, geri dönüşümsüz olarak kapattırdım.

İşte bu örnekte Turkcell, bana kalkıp da "Hayır buna bir kere evet derseniz geri dönüşü yok" diyememeli. Gidip imza atmış olsam bile geri alabilmeliyim. Çünkü bu emrivaki satıştır, akılda olmayan taarruzdur, kapıdan satış hükümleriyle korunmak istenen menfaate aykırıdır.

Diyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder