13 Mart 2012 Salı

İş kazasında ilk yapılacak: Öl!


İş kazası denen nanenin öyle nalet bir dava süreci var ki, kaza sonrası hayatta kaldığınıza üzülürsünüz diyeyim. 
He eğer kalamamışsanız ve davayı açan mirasçılarınız açmışsa, dava sürecinde anarşik olabilirler. Ben olurdum.

İş kazası geçirirseniz:

- İşveren önce SGK'ya bilgi vermek zorunda. SGK işyeri kayıtlarına filan bakıp, birkaç tanık dinleyip bir rapor hazırlayacak.
- Siz dava açmak için o raporu beklemek zorunda değilsiniz. Ama o raporun mahkemeye mutlaka sunulması lazım. Yani bunu bir bekleyeceksiniz.
- İlk duruşma, karşılıklı dilekçe teatisi, delil listelerinin sunulması ve tanıkların dinlenmesi zaten kafadan bir buçuk sene. Hatta dur düşüneyim, 

* Davayı bugün açtık diyelim. 13 Mart 2012.

* İlk duruşma temmuzda gelmeli, ama temmuz adli tatile yakın, karar dosyalarını koyabilirler... Neyse iyimser gidelim, diyelim 3 ay sonrası olsun. 13 Haziran'da.

* O duruşmada karşı taraf cevap dilekçesi için süre alsın, çok çok rahatlıkta 4 ay sonrasını düşünebiliriz. 13 Ekim.

* 13 Ekim'de davacı tanıklarının dinlenmesine karar verilecek. Aralık'ta karar duruşmaları olur. Kasım da çok kısa gün olur. Ocak sonu diyelim. 13 Ocak olmaz, ilk 15 güne duruşma vermiyorlar. Ama hadi biz 13 Ocak diyelim.

* 13 Ocak'ta davacı tanıkları dinlendi, davalı tanıklarına karar verilecek. De ki 13 Nisan. Oldu mu 13 ay. Ahah hep 13 gidiyoruz yalnız cenabet miyiz neyiz...

* Yalnız bu arada eğer hayattaysanız, Adli Tıp'tan, meslek hastalıkları hastanesinden filan cevap bekliyoruz hep. Bunlar da var. Seneye randevu veriyor bunlar, onu saymıyoruz şimdilik. Ölmüş insan davası olsun bu.

* Ölmüşseniz ve tanıkların tamamı dinlenmişse, yani ennn iyi ihtimalden bahsediyorum... Yani iş kazası davanız olacaksa ölmüş olmanız en iyisi evet... 

Neyse, eğer siz davacı olarak tanıklarınızın tamamını götürebilmişseniz, ya da davalı taraf "diğer tanığı bir sonraki celse hazır edelim..." filan demezse, dosya kusur oranının tespiti için bilirkişiye gidecek. Neredeydik 13 Nisan'da mı, tamam, bu nedenlerle duruşmanın 13 Temmuz'a bırakılmasına... (Temmuz olmaz dedik ama zaten rapor gelmişse alıp gideceksiniz, gelmemişse gelmesini bekleyeceksiniz... Hakim de biliyor o celse bir şey olmayacağını.)

* Rapor gelmemiş olabilir ve siz bir 3 ay daha beklersiniz. Ama yine iyi ihtimali düşünelim, gelmiş olsun. Geldik mi yine 13 Ekim'e. Raporu beğenmeyip ek rapor istediniz, tekrar bilirkişiye gitti.

* Yıl oldu 2014, aylardan Şubat, günlerden yine 13... Yeni raporu da aldınız. Beyanda bulunmak için süre istediniz.

* Alın size 3 ay süre. 13 Mayıs. Bu duruşmada da bu sefer dosyanın hesap bilirkişisine gitmesine karar verildi. Ha tabi hesap bilirkişisine gitmesi için, SGK'dan peşin sermaye değerinin sorulmuş ve cevabın gelmiş olması lazım. Gelmemişse onu da bekliyoruz daha. Ama geldiğini düşünelim, çünkü buraya kadar hep "iyi" düşündük.

* Yeni duruşmamız, 13 Eylül. Raporu aldın. Beyanda bulunmak için süre istedin. Yine iyisini düşünelim, hakim dedi ki "Avukat hanım ben size kısa gün vereyim, siz davayı ıslah edecekseniz edin, sene sonu gelmeden karara çıkaralım..."

* Siz bir sonraki duruşmaya kadar ıslah ederseniz ve karşı taraf da işi uzatmaya matuf bir hamle yapmazsa, matuf dedim evet, 13 Mart 2012 tarihinde açtığımız iş kazası tazminat davası ennnnn hızlı şekilde, 13 Aralık 2014 tarihinde karara çıkar.

Ama bu imkansızdır.

* Kaldı ki kaybeden taraf temyize gider. Temyizden de, iki seneden önce dönen bir iş kazası dosyası olamaz.

Yıl olur 2016.

Zaten ben daha hiçbir iş kazası dosyasının yerel mahkemede 1.5 yılda bittiğini filan da görmedim. Son işyerimdeyken, biri 6 yıldır devam ediyordu. Bak daha temyize bile gitmedi, devam ediyordu diyorum. Adamcağız hayatta çünkü; rapor sunuyoruz işveren itiraz ediyor, Adli Tıp Kurumu'na soruyoruz... O da olmuyor, Yüksek Sağlık Kurulu'na soruyoruz... Soruyoruz yani biz hep.

Şimdi var elimde bir tane, Mayıs 2009'da açılmış, geçenlerde karara çıktı. Nasıl oldu dersen, hem İstanbul'da değil Adana'da, hem de vatandaş ölmüş zaten.

Ölünce iyi oluyor bak, ATK filan beklenmiyor hiç. 2.5 yılda tertemiz çıkıyorsun.
2.5 yıl derken, temyizsiz.

Ölün bence siz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder